תוכנית עסקית לעסקים בינוניים - 8 שלבים לכתיבת התוכנית

עבור כל עסק, קטן, בינוני או גדול, כתיבת תוכנית עסקית טובה היא אחד השלבים החשובים ביותר עבור כל עסק. מדובר במפת דרכים להצלחה שתסייע להישאר ממוקדי מטרה. מאמר זה יציג לכם מספר שלבים לכתיבת תוכנית עסקית לעסקים בינוניים ב-8 שלבים פשוטים, כך שתוכלו לקבל את כל המידע הנדרש להצלחת העסק שלכם.

1. "תקציר המנהלים"

זהו למעשה השלב הראשוני והחשוב ביותר בעת כתיבת התוכנית העסקית. תקציר המנהלים מסכם את מטרותיו ויעדיו של העסק שלכם, קהל היעד, השירותים / המוצרים והאסטרטגיות השיווקיות והפיננסיות של העסק. במילים אחרות, על תקציר המנהלים לספק הבנה ברורה של העסק והפוטנציאל שלו.

2. ניתוח השוק

הכירו את המוצר שלכם היטב, מוצר יכול להיות פיזי או שירות שאתם נותנים ללקוחות שלכם. בדקו שאכן יש צורך וביקוש למוצר זה. בדקו מי הם המתחרים שלכם ונסו לחשוב מה מייחד את המוצר שלכם על פניהם. מהם היתרונות שלו, ומה הופך אותו לנחוץ יותר מאחרים?

3. אודות העסק שלכם

תיאור החברה / העסק שלכם צריך לספק סקירה מקיפה ומפורטת אודות העסק שלכם, כולל ההיסטוריה שלו, מוצרים או שירותי קופה רושמת וכן, גם יעדיו. זה צריך לכלול גם את המבנה המשפטי של העסק (לרוב, אך אין הכרח) ואת אנשי המפתח. לדוגמה, "עסק X נמצא בבעלות משפחתית המספקת שירותי סופרמרקט איכותי בקהילה המקומית מאז שנת 1992. מוצרי ושירותי העסק כוללים עגלות חכמות ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת כמו קופה ממוחשבת על מנת לספק יעילות ומהירות בעת קבלת קהל. מטרתנו היא לספק שירות איכותי לצד מכירת מוצרים טריים ויוצאי דופן במחירים אטרקטיביים ללא תחרות. העסק פועל לצד צוות מקסים, מנוסה ומקצועי – את העסק מוביל Y, בעל ניסיון של 30 שנים בתחום".

4. אסטרטגיית שיווק ומכירה

על אסטרטגיה זו לתאר את הדרך בה ימשוך העסק את לקוחותיו וכיצד ישמר אותם. אסטרטגיית שיווק ומכירה צריכה לכלול בתוכה את אסטרטגיית התמחור, פעילויות קידום מכירות וכן גם ערוצי הפצה.

תמונה להמחשת פגישה לצורך הכנת תוכנית עסקית לעסקים בינוניים

5. תחזיות פיננסיות

תחזיות אלו הן חיוניות מאוד מבחינת קביעת כדאיותו של העסק. על תחזית זו לכלול דוח רווח והפסד, מאזן ודוח תזמ"ז (תזרים מזומנים), כאשר ניתוח מפורט דיו של התחזיות הפיננסיות עשוי לסייע בזיהוי ואיתור בעיות והזדמנויות פוטנציאליות.

6. בקשת מימון חיצוני

במידה והעסק דורש מימון חיצוני, יש לכלול זאת בבקשת מימון העסק. זה צריך לכלול את סכום המימון הנדרש המדוייק, את השימוש המיועד בכספים וכמו כן גם את תוכנית ההחזר.

7. ניהול ומשאבי אנוש

על סעיף ההנהלה והכוח אדם לתאר את התפקידים והאחריות של אנשי המפתח בעסק. כמו כן, על סעיף זה לכלול גם תיאור של המבנה הארגוני ותוכנית הגיוס.

8. תפעול שוטף של העסק

על תוכנית התפעול השוטף של העסק שלכם לספק סקירה כללית של הפעילות השוטפת של העסק שלכם, לרבות המתקנים, הציוד והתהליכים, בקרה על המלאי שניתן לבצע ע"י קופות רושמות ממוחשבות. תוכנית התפעול תכלול גם תיאור של הספקים ויחסיהם עם העסק.

לסיכום, תוכנית עסקית לעסקים בינוניים מתוכננת היטב היא קריטית עבור הצלחתו של כל עסק קטן. למעשה, זה מספק מעין מפת דרכים לעסק על מנת לעקוב אחריו ומסייע בזיהוי בעיות והזדמנויות פוטנציאליות.

מידע נוסף

Call Now Button דילוג לתוכן