תשלום ללא מגע : מה זה NFC ואיך מבצעים תשלום ללא מגע מהנייד?

בעידן הדיגיטלי של היום, נוחות ומהירות הם חשיבות עליונה בכל היבט של חיינו, כולל עסקאות תשלום. טכנולוגיית Near Field Communication (NFC) הופיעה כשיטה חלקה ומאובטחת לביצוע תשלומים באמצעות מכשירים ניידים. במאמר זה, נתעמק בעולם ה-NFC, ונבדוק מה זה וכיצד ניתן לבצע תשלומי אשראי וחיוב ללא מאמץ בקופה ממוחשבת באמצעות טכנולוגיה זו.

מה זה NFC?

Near Field Communication (NFC) היא טכנולוגיית תקשורת אלחוטית לטווח קצר המאפשרת חילופי נתונים בין שני מכשירים כאשר הם קרובים זה לזה (כסנטימטרים ספורים). היא פועלת על פי עקרונות זיהוי תדרי רדיו (RFID) ומאפשרת תקשורת ללא מגע בין מכשירים, כגון סמארטפונים, כרטיסי תשלום ללא מגע או רכיבים לבישים התומכים ב-NFC.

כיצד פועל תשלום ללא מגע - NFC?

טכנולוגיית NFC חוללה מהפכה בתהליכי התשלום, וסיפקה למשתמשים דרך נוחה ומאובטחת לבצע עסקאות  בקופות הרשומות. כך ניתן לבצע תשלום באשראי וחיוב באמצעות NFC:

 1. תאימות מכשיר: כדי לבצע תשלומי NFC, יש לבצע שמכשיר האשראי שברשותכם וגם מסוף אשראי התשלומים שניהם יחד תומכים בטכנולוגיית NFC. רוב הסמרטפונים כיום מצוידים ביכולות NFC, ועם כניסת תקן emv מרבית בעלי העסקים החליפו למסופי אשראי שתומכים בטכנולוגיה זו.
 2. הגדרת ארנק נייד: יש להוריד לטלפון הנייד שלכם אפליקציית ארנק נייד, ישנן היום מספר אפליקציות ארנק נייד פופולריות כוללות Apple Pay, Google Pay ו-Samsung Pay. אפליקציות אלה מאחסנות בצורה מאובטחת את פרטי כרטיס התשלום שלך ומאפשרות עסקאות תשלום ללא מגע בטכנולוגיית nfc.
 3. הוספת כרטיסי אשראי ותשלום: לאחר התקנת האפליקציה יהיה עליכם להזין את כרטיסי האשראי או החיוב שעמם תרצו לבצע תשלומים. לרוב זה מבצע על ידי הזנת הנתונים באופן ידני או סריקת כרטיס האשראי באמצעות מצלמת הטלפון. האפליקציה מצפינה ומאחסנת באופן מאובטח את פרטי הכרטיס שלך במכשיר.
 4. ביצוע תשלום: כאשר תרצו לבצע רכישה, יהיה עליכם לפתוח את נעילת הטלפון ולסמן בהגדרות את אפשרות nfc, לרוב בעת פתיחת אפליקציית הארנק הדיגיטלי תשאלו האם ברצונכם לפתוח את רכיב ה NFC. לאחר מכן תניחו את המכשיר הנייד על יד המסופון אשר ממוקם בדרך כלל ליד הקופה הממוחשבת מכאן אנטנות ה-NFC בשני המכשירים מתקשורת וביניהן ומתבצע חיוב.
 5. אימות: בהתאם להגדרות האבטחה של אפליקציית הארנק שבמכשירכם, ייתכן שיהיה עליכם לאמת את העסקה באמצעות שיטות כמו זיהוי טביעת אצבע, זיהוי פנים או קוד גישה. שלב זה מבטיח שרק משתמשים מורשים יכולים להשלים את התשלום.
 6. אישור עסקה: לאחר האימות, מסוף התשלום בקופה הרושמת מתקשר עם אפליקציית הארנק הנייד כדי להעביר בצורה מאובטחת את פרטי העסקה הדרושים, כגון סכום התשלום ופרטי העסק. העסקה מאומתת ומאושרת על ידי חברת האשראי
 7. השלמת העסקה: לאחר שנעשה אימות בהצלחה, מסוף האשראי מאשר את העסקה, וישלח אליכם אישור תשלום לנייד. 

אמנם, מדובר ב 7 שלבים אך קורים בשברירי שניה מה שהופך את אפשרות התשלום למאוד פופולרית ונוחה. 

מכשיר תומך nfc - תשלום ללא מגע

היתרונות של תשלומי NFC:

תשלומי NFC מציעים מספר יתרונות על פני שיטות תשלום ישנות:

 1. מהירות ונוחות: עסקאות NFC הן מהירות להפליא, ומאפשרות תשלומים מהירים וחלקים. אין צורך לפשפש במזומן, להחליק כרטיסים או להזין קוד PIN באופן ידני.
 2. אבטחה: עסקאות NFC משתמשות בהצפנה מתקדמת כדי להגן על פרטי תשלום רגישים. הטכנולוגיה מבטיחה שפרטי הכרטיס לא יאוחסנו או ישותפו ישירות עם עסקים, מה שמפחית את הסיכון להונאה.
 3. היצע עסקים: מסופי תשלום התומכים ב-NFC נפוצים יותר ויותר בחנויות, מסעדות ועסקים אחרים ברחבי העולם, כך שכיום כמעט ולא קיימים מקומות בעולם המערבי שלא תומכים בטכנולוגיה זו. 
 4. ללא מגע: תשלום ללא מגע בקופה הרושמת עם NFC מקדמים אינטראקציות ללא מגע, ומבטלים את הצורך במגע פיזי עם מסופי תשלום. תכונה זו הפכה לרלוונטית במיוחד בסביבה המודעת לבריאות של ימינו.

לסיכום, טכנולוגיית NFC שינתה את האופן שבו אנו מבצעים תשלומים, ומספקת אלטרנטיבה מאובטחת, נוחה ויעילה לשיטות מסורתיות. על ידי הבנת אופן הפעולה של NFC והגדרת אפליקציית ארנק נייד במכשיר התומך ב-NFC שלך, תוכלו גם אתם לשלם בקלות בחנויות או להציע ללקוחות שלכם אפשרות תשלום כזו. 

Call Now Button דילוג לתוכן