קופה רושמת לשיפור התוצאות העסקיות

זה יכול להיות מאוד מעניין לבחון את הבדלי התפיסה לגבי תפקידה של קופה רושמת ממוחשבת בבתי עסק קטנים לעומת רשתות שיווק ובתי עסק גדולים בכלל. מסתבר שבכל רשת שיווק, הקופה הממוחשבת שבה אנו מעבירים את המוצרים שלנו ומשלמים לקופאית, היא לב העסק, היא הכלי החשוב ביותר שעומד בידי הרשת כדי לנתח את הפעילות העסקית שלה, ולייצר מהלכים עסקיים בהתאם.
לעומת אותן רשתות, ישנם העסקים הקטנים שעדיין מתייחסים לאותה קופה כאל מחשבון, וכאל אביזר נוח להחזיק את הכסף המזומן של העסק. מרביתם אינם יודעים כלל מה יודעת הקופה שלהם לעשות, ואינם טורחים להשקיע מאמץ או כסף בשדרוג האינטראקציה שלהם עם הקופה.

ובכן, בעניין הזה כדאי לעשות סדר. בעבר הייתה הקופה כלי אלקטרוני פשוט שסייע לבעל העסק לבצע חישובים, ולשמור את הכסף המזומן של הכסף. כיום, קופה ממוחשבת היא כלי עסקי בעל חשיבות ממעלה ראשונה. כלי עסקי שיודע לאגור בזכרונו את כל הפעילות העסקית שהתרחשה בעסק בכל יום, בכל שבוע, בכל חודש ובכל שנה.

קופה שיודעת כל מה שצריך לדעת על העסק

הקופה הממוחשבת יודעת כמה לקוחות היו היום בחנות, באיזה סכום הם קנו, מה היה סכום הקנייה הממוצע, מה הם המוצרים שקנו הכי הרבה, מה הם המוצרים שלא קנו בכלל, מי קנה מה, באיזו צורה הוא שילם על זה ועוד שורה ארוכה של נתונים שאפשר ללמוד מהם הרבה על פעילות העסק.

כך למשל, יכול בעל העסק לנתח את הנתונים ולהגיע להחלטה שהמוצרים הנמכרים ביותר שלו אינם ממוקמים טוב בחנות, והוא יחליט להעביר אותם למקום מרכזי יותר בחנות. כך יכול בעל העסק להבין שהמוצרים שהוא מניח על סטנד ליד הקופה הם המוצרים הנמכרים ביותר וכמעט כל מי שקונה בחנות קונה גם אחד מהמוצרים האלה.

אבל אלו הן רק דוגמאות בודדות וקטנות, לעומת היקפי ניתוח המידע והמסקנות שאפשר להפיק מאותו מידע. יחד עם זאת, חשוב להבין שאותה קופה היא רק קופה רושמת, מכשיר אלקטרוני פשוט, ואת היכולות שלה אפשר למנף רק באמצעות כוונה ורצון של בעל העסק, שבאמת רוצה להביא את העסק שלו לצמיחה ופריחה כלכלית.